Když tým je mnohem víc než jen dva...
When a team is much more than just two...
NERI


neri1-t.jpg Maeglin EyEnergy - Neri, Nerísek.
Trikolor Border Collie, Narozen 4.9.2005.
Průkaz původu FCI, ISDS Průkaz, CEA normal, DKK 0/0, oční vyšetření, bonitační karta.

Nerísek je moje velké rozhodnutí, můj velký krok přes hranice, a to ve více smyslech slova... Rozhodnutí o novém štěňátku, rozhodnutí pořídit si do "holčičí smečky" psa, navíc velkého psa, a jet si pro něj daleko za hranice.

neri2-t.jpg Měla jsem obrovské štěstí, protože jsem od kamaráda dostala tip na belgickou chovatelskou stanici Maeglin. Po několika týdnech vzájemného dopisování s Rafem de Winterem jsem si zamluvila štěňátko z čistě ovčáckého vrhu. Dokonce jsem měla první výběr. Musím přiznat, že má původní představa velkého černobílého psa téměř bez odznaků vzala rychle za své, a ani s tím výběrem to nebylo tak slavné - ve dvou týdnech mi Raf poslal fotku té nejsvětlejší příšerky a napsal, že si mohu vybrat kteréhokoliv pejska z vrhu, ale tento pejsek že je prostě nejlepší. neri6-t.jpg Nic víc, nic míň. Nejhorší na tom bylo, že mi to s ledovou jistotou opakoval každý týden. Když jsem se na štěňata jela v pěti týdnech podívat, byl už Nerísek "můj". Ne že by byl výjimečně velký nebo živější (neuvěřitelně vyrovnaný vrh osmi nesmírně životaschopných štěňat), přesto v sobě měl něco, co Raf viděl už ve dvou týdnech (3) a já poznávala až během báječného víkendu na farmě ve Weelde. Takovou směsici silné osobnosti, lásky k lidem, životní potřeby "pracovat" a především obrovské radosti ze života jsem nikdy předtím nezažila. O tři týdny později jsem si již Neríska odvážela natrvalo. No, přiznávám, že v té době moc krásy nepobral, byl živým příkladem "brain before beauty" (to bych asi do Aj neměla překládat ;o), pro mě však byl tím nejkrásnějším...

neri5-t.jpg Cesta do Čech i sžívání s novým domovem byly bezproblémové; hravý, veselý a chápavý Nerísek byl odmalinka pohodář. To spíš já se musela naučit žít s malým pejskem typu perpetum mobile.

Snažila jsem se Nerískovi od malička nabídnout spoustu činností, ale zároveň mu nechat co nejdelší bezstarostné "dětství" a dost času psychicky i fyzicky dospět. Tento přístup se mi velmi osvědčil, z Neriho je urostlý, přátelský a sebevědomý pes s nikdy nekončící chutí něco dělat.

V současné době s Nerískem pracujeme na agiliťáckém výcviku, snažíme se kamarádit s clickerem, občas zadržet nějakého toho figuranta. K ovečkám se moc nedostaneme, vlastně jen při návštěvách Belgie, ale to pak stojí za to.

Nerískovy záliby
  1. neri3-t.jpg Ovečky - Neri zkrátka ovčáckou krev nezapře. Ač nemá žádný systematický nebo pravidelný trénink, u oveček "prostě ví", co a jak. Když nejsou ovečky, stačí morče, případně šišky nebo míčky. Neri je ochoten pást kdykoliv a cokoliv.
  2. Míčky - čím víc, tím líp, Nerísek zvládá přenášet najednou až tři tenisáky, běžně pak dva míčky jakékoliv zkousnutelné velikosti.
  3. Šišky - čím víc, tím líp, současný rekord je 5 opravdu velkých šišek současně narvaných do tlamy.
  4. neri4-t.jpgVoda - Nerísek byl kdysi dávno decentní pes, který vodu ignoroval. Toto krásné období skončilo v okamžiku, kdy ho v létě 2006 hlídala Iveta. Po týdnu mi totiž vrátila tvora, který by mohl v klidu fungovat jako virgule - spolehlivě najde zdroj vody, ve kterém se - bez ohlednu na roční období - radostně vykoupe. Nejlepší je samozřejmě lovení tenisáků z Vltavy. Musím přiznat, že mě tímto Nerísek poměrně slušně seznamuje, občas nám nějaký tenisák neri7-t.jpguplave a galantní kajakáři nám je vozí zpět. Na druhou stranu jednou podplaval otužilce, o kterém si myslel, že mu jde tenisák ukradnout. Chudáka otužilce asi poprvé v životě ve vodě zamrazilo.
  5. Hračky a předměty, které Neri za svoje hračky považuje - heslo: "Uklidila jsi míčky? Tvoje chyba, já si něco najdu sám".
Nikdy se nevzdávej a dovol svým snům, aby se splnily! Never give up and let your dreams come true!