Když tým je mnohem víc než jen dva...
When a team is much more than just two...
ORKA


orka1-t.jpg A3 CH. Orka Moravské srdce,
jinak také Oriška, Oříšek, Křeček.
Trikolorní šeltie, narozena 2.10.1998.
SA3, 32 cm, průkaz původu.
S kým máme tu čest?

Orinka stojí na úplném začátku našeho příběhu o agility. A nejen agiliťáckého, Orinka je můj první vlastní pejsek vůbec. Poté, co jsem v roce 1998 skončila s voltiží, kamarádka z Francie mi přivezla časopis o agility a naprosto mě pro tento sport nadchla. Začala jsem tedy pátrat po podmínkách v ČR, vhodných plemenech a výsledkem "výzkumu" byla malá trikolórní šeltička, kterou jsem si přivezla v roce 1998 pod stromeček - a to ještě shodou náhod, paní Habrová, majitelka chovatelské stanice Moravské srdce, si totiž fenečku rozhodně chtěla nechat na chov a výstavy (paní Habrová, díky ;o).orka3-t.jpg O šeltiích jsem toho věděla opravdu velmi málo, a pravda je, že Ori mi názorně předvedla, že charakteristika plemene vyčtená z chytrých knížek a realita mohou být věci poněkud odlišné. Moje zlatíčko zkrátka nebylo vzorem sportovního pejska, milujícího pohyb a míčky. Orinka jednoznačně upřednostňovala spánek, pohodlí, plnou misku a pohyb pokud možno rodinným vozem. Agility brala spíš jako společenskou akci. Postupové rychlosti odpovídaly vyhlídkové jízdě se zastávkou na občerstvení.

orka4-t.jpg Zásadní průlom nastal v okamžiku, kdy jsem se smířila s faktem, že Ori se nebude parkurem řítit závratnou rychlostí za nějakou "hloupou hračkou", ale za pořádný kus masa. Od té doby bylo vše jinak, agility Orišku zkrátka "chytlo". Přestože Ori nikdy neoplývala absolutní rychlostí, je velmi pozorná, spolehlivá a má minimální ztráty v zatáčkách. Její obrovskou předností je, že si velké závody vždy vyloženě užívala, nechala se vyhecovat, zrychlila na maximum, ale nepřetáčela se. Doteď se ráda předvádí a diváci ji dokážou vyhecovat k úžasným výkonům.

orka2-t.jpg V současnosti je Orinka už více méně v důchodu, "velké" agility se systematickou přípravou a udržováním kondičky pro ni skončilo po MS v Basileji. O to větší legraci si na parkuru užíváme!

Orinka je malý generál, vůdce naší trikolórní smečky. Je to velká osobnost, mimo agility je opravdu "nad věcí", hlavní životní náplní je přelstít mě a vyčuchat něco k snědku, případně odpočívat na měkkém a pohodlném místě. Velmi zábavné je také vymyslet nějakou neplechu, včas se ale stáhnout do ústraní a povzneseně přihlížet, jak dostanou vynadáno Digitka s Nerískem. Ori se vyloženě ráda sluní. V létě jí vždy najdete, jak se opéká na tom nejrozpálenějším dostupném místě. Na má přání a povely reaguje zásadně až po krátké úvaze, většinou s výrazem "tak jestli je to FAKT nutný", případně "a nemohla bys raději dojít ty ke mně?". Na druhou stranu nikdo neumí tak mile spokojeně zavrnět, že vás má vlastně docela rád...

Orinčiny záliby:
orka5-t.jpg
 1. Jídlo - v jakémkoliv množství, skupenství i stavu, nejlépe ovšem v množství velkém, skupenství pevném a stavu uzeném.
 2. Odpočinek - pochopitelně v posteli. Je neuvěřitelné, jak pětikilový pejsek dokáže zabrat celou postel, takže se tam už vůbec žádná panička nevejde. Pokud se pokusím Orinku zpacifikovat, tj. jemně odsunout na kraj, dostane se mi vyčítavého pohledu a nesouhlasného zabručení (lehni si na zem, když jdeš spát tak pozdě).

Co už jsme s Orinkou dokázaly
orka6-t.jpg

(Díky nekonečné trpělivosti - a žravosti - Orinky)

 • Titul A3 CH, od roku 2002 nepřetržitě v kategorii A3
 • Účast v repre 2001-2004, 2006. S Orinkou jsme jely jako náhradníce v roce 2001 do Porta, a pak následoval Dortmund 2002, Lievin 2003, Valladolid 2004 a konečně Basilej 2006.
 • 1 místo MS FCI družstva 2006, 2 místo MS FCI družstva 2004, 4. Místo na MS FCI jednotlivci 2004,
 • 2., 3., 4. místo IMCA jednotlivci 2003, 2004, 2005
 • 1. místo IMCA družstva 2003-2006
 • 2. místo European Open 2003
 • Mistr ČR jednotlivci 2004 a 2005, 2. místo 2003 a 2002
 • 1. místo MR šeltií 2003, 2004, 2006
 • Díky Orinko, vždycky jsi mi byla milým společníkem, zdrojem energie a radosti ...a také prvním žákem i učitelem agility.


  Nikdy se nevzdávej a dovol svým snům, aby se splnily! Never give up and let your dreams come true!