Když tým je mnohem víc než jen dva...
When a team is much more than just two...
DESATERO SILVIE TRKMAN


  1. Vybudujte se svým psem pevný vztah založený na důvěře
  2. Dostaňte svého psa do odpovídající kondice: moji psi mají denně minimálně 2 hodiny lítání na volno a jednou týdně celodenní výlet do hor.
  3. Naučte svého pejska co nejvíc "triků" - kolik jich jen můžete vymyslet: triky vás učí učit, učí psa učit se a také učí psa to, že učení je legrace, že VY jste ta legrace. Vedlejším efektem je celkové uvědomění si vlastního těla, triky pejska učí používat své tělo. Zaručuji vám, že když pejska naučíte 100 triků, nebude mít problémy se skákáním. Povědomí o svém těle, rovnováha, síla, výkon, flexibilita a hbitost (pozn. překl. "agility"), které moji psi tak skvěle ovládají, jsou vedlejšími efekty všech těch triků, které jsme se naučili. Triků není nikdy dost! Pokud nemáte dost nápadů, pár jich naleznete na tricks videos.
  4. Učte svého pejska cviky poslušnosti (obedience), ale s velkým drivem. Je velmi jednoduché pejska motivovat nějakých 30 vteřin na parkuru. Je daleko obtížnější motivovat psa po dlouhé, dlouhé minuty poslušnosti a práce u nohy. Chcete-li se naučit něco o motivaci, obedience je správným krokem. Pokud dokážete pro pejska ty dlouhé minuty učinit zajímavými a veselými, pak pro vás bude naprostou hračkou udělat z agility super zábavu.
  5. Rozviňte (sebe)důvěru svého pejska - pouze (sobě) důvěřující pes se odváží běžet maximální rychlosti. Zařiďte, aby se pejsek cítil jako mistr svět ještě předtím, než vůbec přeskočí první překážku.
  6. Nebojte se dělat věci po svém. Knihy, videa a semináře jsou užitečné, ale nikdo nezná vašeho pejska lépe než vy, speciálně pokud ho naučíte těch zmíněných 100 triků, hrajete si ním a procházíte se každý den, takže ... věřte své intuici a dělejte to, co si VY myslíte, že je pro vašeho pejska nejlepší. Vyhněte se těm, kteří jsou přesvědčeni, že existuje pouze jedna nejlepší cesta. Vyvarujte se těch, kteří vás chtějí přesvědčit, že potřebujete jednu konkrétní rasu/metodu/způsob vedení/video proto, abyste uspěli. Řekli vám, že NUTNĚ potřebujete odložení na startu proto, abyste se vyhrávali? No, s La vyhrávám nejméně 90% svých běhů. A na startu stejně nezůstane.
  7. Pokud se něco nedaří, vždy si uvědomte, že je to vaše chyba, buď v tréninku nebo ve vedení. A je to dobrá zpráva, protože ji také můžete sami odstranit. Vše by bylo mnohem složitější, pokud by to byla chyba pejska. Pejsci naštěstí-na rozdíl od lidí-přicházejí bez chyb.
  8. Nikdy nezapomeňte, že výsledek není to nejdůležitější. Díky rychlosti svých psů mohu běžet velmi špatně, a přesto s nimi vyhrát. A mohu se naopak diskvalifikovat, což ale neznamená, že zbytek běhu nebyl skvělý. A navíc, koho zajímá nějaká diskvalifikace? Stále tvrdím, že každý výborný pes se někdy diskvalifikuje - to by se nestalo jen pokud by byl dokonalý i psovod. Ale já žádné takové neznám...
  9. Psi pracují nejlépe, pokud pracují pro sebe. Nevyžadujte od nich jako laskavost, aby s vámi pracovali. Dokažte, že oni budou žádat vás o laskavost ... pracovat s nimi.
  10. Chcete tipy na trénink agility? Pokud budete sledovat výše uvedené rady, agility se stane tak jednoduché, že je vlastně nebudete potřebovat. Prostě jděte ven a užívejte si života i se svým pejsky!

Nikdy se nevzdávej a dovol svým snům, aby se splnily! Never give up and let your dreams come true!